AVX Corporation 04023C103KAT4A
04023C103KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
04023C103KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C103KAT4A.pdf
Availability of 04023C103KAT4A
QUANTITY
04023C103KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C103KAT4A
Internal Part NumberEIS-04023C103KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C103KAT4A
Related Links04023C1, 04023C103KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C103KAT4A Details Description
Related parts for 04023C103KAT4A
FIXED IND 33UH 326MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 819V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf
TOOL SCREWDRIVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf