AVX Corporation 04023C561KAT4A
04023C561KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
04023C561KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C561KAT4A.pdf
Availability of 04023C561KAT4A
QUANTITY
04023C561KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C561KAT4A
Internal Part NumberEIS-04023C561KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C561KAT4A
Related Links04023C5, 04023C561KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C561KAT4A Details Description
Related parts for 04023C561KAT4A
IC MUX 2-IN CMOS LOGIC HS 16SOIC datasheet.pdf
IC 1-OF-8 DECODER 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 25POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf