AVX Corporation 04023C822KAT2A
04023C822KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C822KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C822KAT2A.pdf
Availability of 04023C822KAT2A
QUANTITY
04023C822KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C822KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C822KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C822KAT2A
Related Links04023C8, 04023C822KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C822KAT2A Details Description
Related parts for 04023C822KAT2A
CONVERTER DC-DC 6W 5.2V SGL datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 2.5 13POS datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 26MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
SCREW ADAPTER WITH FIXING SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf