AVX Corporation 04023C822KAT2A
04023C822KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C822KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C822KAT2A.pdf
Availability of 04023C822KAT2A
QUANTITY
04023C822KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C822KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C822KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C822KAT2A
Related Links04023C8, 04023C822KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C822KAT2A Details Description
Related parts for 04023C822KAT2A
BRD SPT SNAP LOCK THREAD STUD 1" datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE HEX 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 660NM 50MA RAD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.555A 150 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf