AVX Corporation 04023D223KAT2A
04023D223KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023D223KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
04023D223KAT2A.pdf
Availability of 04023D223KAT2A
QUANTITY
04023D223KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023D223KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023D223KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023D223KAT2A
Related Links04023D2, 04023D223KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023D223KAT2A Details Description
Related parts for 04023D223KAT2A
SWITCH REED 15-25AT SPST .25A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
MAX-LOC 90 F2 1/2W/GR .31-.37 datasheet.pdf
SMD VARISTOR 40PF 30% 5A datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-35 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf