AVX Corporation 04023J0R4PBWTR\500
04023J0R4PBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R4PBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R4PBWTR\500.pdf
Availability of 04023J0R4PBWTR\500
QUANTITY
04023J0R4PBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R4PBWTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J0R4PBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)