AVX Corporation 04023J0R5YBWTR
04023J0R5YBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R5YBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R5YBWTR.pdf
Availability of 04023J0R5YBWTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04023J0R5YBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R5YBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J0R5YBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R5YBWTR
Related Links04023J0, 04023J0R5YBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R5YBWTR Details Description
Related parts for 04023J0R5YBWTR
SMART POWER MODULE 15A SPM32-AA datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 6A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf