AVX Corporation 04023J0R6PBWTR\500
04023J0R6PBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R6PBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R6PBWTR\500.pdf
Availability of 04023J0R6PBWTR\500
QUANTITY
04023J0R6PBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R6PBWTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J0R6PBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R6PBWTR\500
Related Links04023J0R6, 04023J0R6PBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R6PBWTR\500 Details Description
Related parts for 04023J0R6PBWTR\500
CONN FERRULE UNINSUL 14AWG datasheet.pdf
CABLE ASSY CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62122-586 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf