AVX Corporation 04023J0R8PBWTR\500
04023J0R8PBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R8PBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R8PBWTR\500.pdf
Availability of 04023J0R8PBWTR\500
QUANTITY
04023J0R8PBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R8PBWTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J0R8PBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R8PBWTR\500
Related Links04023J0R8, 04023J0R8PBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R8PBWTR\500 Details Description
Related parts for 04023J0R8PBWTR\500
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 12.5A AC/DC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf