AVX Corporation 04023J0R8PBWTR
04023J0R8PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R8PBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R8PBWTR.pdf
Availability of 04023J0R8PBWTR
QUANTITY
04023J0R8PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R8PBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J0R8PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R8PBWTR
Related Links04023J0, 04023J0R8PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R8PBWTR Details Description
Related parts for 04023J0R8PBWTR
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 1W AB 36DSBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23 datasheet.pdf