AVX Corporation 04023J100GBWTR
04023J100GBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J100GBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J100GBWTR.pdf
Availability of 04023J100GBWTR
QUANTITY
04023J100GBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J100GBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J100GBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J100GBWTR
Related Links04023J1, 04023J100GBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J100GBWTR Details Description
Related parts for 04023J100GBWTR
THERMISTOR PTC OCP 300 OHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 1TN/110 AR CU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
ZFV LOW-ANGLE BAR LIGHT datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf