AVX Corporation 04023J1R0PBWTR
04023J1R0PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R0PBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R0PBWTR.pdf
Availability of 04023J1R0PBWTR
QUANTITY
04023J1R0PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R0PBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R0PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R0PBWTR
Related Links04023J1, 04023J1R0PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R0PBWTR Details Description
Related parts for 04023J1R0PBWTR
CAP CER 180PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE AISLE MARKING ESD 3"X54' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 70POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 236A SO8FL datasheet.pdf