AVX Corporation 04023J1R1BBSTR/500
04023J1R1BBSTR/500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R1BBSTR/500
Brief Description
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R1BBSTR/500.pdf
Availability of 04023J1R1BBSTR/500
QUANTITY
04023J1R1BBSTR/500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R1BBSTR/500
Internal Part NumberEIS-04023J1R1BBSTR/500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R1BBSTR/500
Related Links04023J1R1, 04023J1R1BBSTR/500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R1BBSTR/500 Details Description
Related parts for 04023J1R1BBSTR/500
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 15QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123W datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS .5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.2MM datasheet.pdf
HDM 5SMPR140F22OF K datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf