AVX Corporation 04023J1R1BBSTR
04023J1R1BBSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R1BBSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R1BBSTR.pdf
Availability of 04023J1R1BBSTR
QUANTITY
04023J1R1BBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R1BBSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R1BBSTR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R1BBSTR
Related Links04023J1, 04023J1R1BBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R1BBSTR Details Description
Related parts for 04023J1R1BBSTR
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFH05T datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf