AVX Corporation 04023J1R4ABSTR
04023J1R4ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R4ABSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.4PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R4ABSTR.pdf
Availability of 04023J1R4ABSTR
QUANTITY
04023J1R4ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R4ABSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R4ABSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R4ABSTR
Related Links04023J1, 04023J1R4ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R4ABSTR Details Description
Related parts for 04023J1R4ABSTR
IDC CABLE-ASN50A/ AE50M / APK50A datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
ANTENNA YAGI GSM +11DB HI GAIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf