AVX Corporation 04023J1R8ABSTR
04023J1R8ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R8ABSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R8ABSTR.pdf
Availability of 04023J1R8ABSTR
QUANTITY
04023J1R8ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R8ABSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R8ABSTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R8ABSTR
Related Links04023J1, 04023J1R8ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R8ABSTR Details Description
Related parts for 04023J1R8ABSTR
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PNL IND 6MM RED 5MA RECESS datasheet.pdf
IC SYNTH VCO MIXER 2.7GHZ 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 30PF 16V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 100MA 240VAC 80VDC datasheet.pdf
TGARD 300 A1 11.75" X 18" datasheet.pdf