AVX Corporation 04023J2R2BBWTR
04023J2R2BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J2R2BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J2R2BBWTR.pdf
Availability of 04023J2R2BBWTR
QUANTITY
04023J2R2BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J2R2BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J2R2BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J2R2BBWTR
Related Links04023J2, 04023J2R2BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J2R2BBWTR Details Description
Related parts for 04023J2R2BBWTR
MARKER WIRE CARD NUMBERS 1-25 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:16 500MHZ 48PTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
T5009 MBB 2NC+1NO STD BRAD HARR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf