AVX Corporation 04023J3R3ABWTR
04023J3R3ABWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J3R3ABWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J3R3ABWTR.pdf
Availability of 04023J3R3ABWTR
QUANTITY
04023J3R3ABWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J3R3ABWTR
Internal Part NumberEIS-04023J3R3ABWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J3R3ABWTR
Related Links04023J3, 04023J3R3ABWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J3R3ABWTR Details Description
Related parts for 04023J3R3ABWTR
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf