AVX Corporation 04023J3R6BBWTR
04023J3R6BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J3R6BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J3R6BBWTR.pdf
Availability of 04023J3R6BBWTR
QUANTITY
04023J3R6BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J3R6BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J3R6BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J3R6BBWTR
Related Links04023J3, 04023J3R6BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J3R6BBWTR Details Description
Related parts for 04023J3R6BBWTR
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 115V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE HV 8SOPWR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 145MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf