AVX Corporation 04023J6R2BBWTR
04023J6R2BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J6R2BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 6.2PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J6R2BBWTR.pdf
Availability of 04023J6R2BBWTR
QUANTITY
04023J6R2BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J6R2BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J6R2BBWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J6R2BBWTR
Related Links04023J6, 04023J6R2BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J6R2BBWTR Details Description
Related parts for 04023J6R2BBWTR
IC OSC SINGLE TIMER 2.1MHZ 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 700MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf