AVX Corporation 04023J6R2CBWTR
04023J6R2CBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J6R2CBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 6.2PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J6R2CBWTR.pdf
Availability of 04023J6R2CBWTR
QUANTITY
04023J6R2CBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J6R2CBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J6R2CBWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J6R2CBWTR
Related Links04023J6, 04023J6R2CBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J6R2CBWTR Details Description
Related parts for 04023J6R2CBWTR
FIXED IND 10UH 1.45A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 330 MOHM datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM T/H datasheet.pdf