AVX Corporation 04023JR45PBWTR
04023JR45PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023JR45PBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 0.45PF 25V 0402
Datasheet Download
04023JR45PBWTR.pdf
Availability of 04023JR45PBWTR
QUANTITY
04023JR45PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023JR45PBWTR
Internal Part NumberEIS-04023JR45PBWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.45pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023JR45PBWTR
Related Links04023JR, 04023JR45PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023JR45PBWTR Details Description
Related parts for 04023JR45PBWTR
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 85NS 48BGA datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf