AVX Corporation 04023U120GAT2A
04023U120GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U120GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U120GAT2A.pdf
Availability of 04023U120GAT2A
QUANTITY
04023U120GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U120GAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U120GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U120GAT2A
Related Links04023U1, 04023U120GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U120GAT2A Details Description
Related parts for 04023U120GAT2A
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 62MM datasheet.pdf
FLYBACK TRANSFORMER WE-FB LT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf