AVX Corporation 04023U5R6CAT2A
04023U5R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U5R6CAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U5R6CAT2A.pdf
Availability of 04023U5R6CAT2A
QUANTITY
04023U5R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U5R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U5R6CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U5R6CAT2A
Related Links04023U5, 04023U5R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U5R6CAT2A Details Description
Related parts for 04023U5R6CAT2A
ADAPTER TEST CONN 20AWG SKT RED datasheet.pdf
IC MPU I386 40MHZ 100QFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 48" WHT NI datasheet.pdf