AVX Corporation 04024D105MAT2A
04024D105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04024D105MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Datasheet Download
04024D105MAT2A.pdf
Availability of 04024D105MAT2A
QUANTITY
04024D105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04024D105MAT2A
Internal Part NumberEIS-04024D105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04024D105MAT2A
Related Links04024D1, 04024D105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04024D105MAT2A Details Description
Related parts for 04024D105MAT2A
Crystal 40.0000MHz 10ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SSR IP00 50A/480VAC LVAC INPUT datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 883A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 3.16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 3/16" 6.75" datasheet.pdf
D SUB MA 75 OHMS PCB SOLDER CONT datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 1CH 1471NM LC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 10KHZ 8SOIC datasheet.pdf