AVX Corporation 04025A2R0BAT2A
04025A2R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A2R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A2R0BAT2A.pdf
Availability of 04025A2R0BAT2A
QUANTITY
04025A2R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A2R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A2R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A2R0BAT2A
Related Links04025A2, 04025A2R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A2R0BAT2A Details Description
Related parts for 04025A2R0BAT2A
25 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 96POS STR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 5A TO220AB datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TO-220ML datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
0805 100R J62 B-3550 datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC datasheet.pdf