AVX Corporation 04025A3R9CAT2A
04025A3R9CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A3R9CAT2A
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A3R9CAT2A.pdf
Availability of 04025A3R9CAT2A
QUANTITY
04025A3R9CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A3R9CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A3R9CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A3R9CAT2A
Related Links04025A3, 04025A3R9CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A3R9CAT2A Details Description
Related parts for 04025A3R9CAT2A
CONN HEADER 2POS R/A W/CLIP TIN datasheet.pdf
ASSY, RCPT, 14 POS, B SLOT datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 1.05A datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf