AVX Corporation 04025A471KAT2A
04025A471KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A471KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A471KAT2A.pdf
Availability of 04025A471KAT2A
QUANTITY
04025A471KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A471KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A471KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A471KAT2A
Related Links04025A4, 04025A471KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A471KAT2A Details Description
Related parts for 04025A471KAT2A
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
AB 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 35C 35#16 PIN PLUG datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf