AVX Corporation 04025A471MAT2A
04025A471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A471MAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A471MAT2A.pdf
Availability of 04025A471MAT2A
QUANTITY
04025A471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A471MAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A471MAT2A
Related Links04025A4, 04025A471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A471MAT2A Details Description
Related parts for 04025A471MAT2A
IC TOGGLE SWITCHOVER FUNCT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 16POS VERT .155" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 30MM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES 150 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf