AVX Corporation 04025A560JAT2A
04025A560JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A560JAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A560JAT2A.pdf
Availability of 04025A560JAT2A
QUANTITY
04025A560JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A560JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A560JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A560JAT2A
Related Links04025A5, 04025A560JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A560JAT2A Details Description
Related parts for 04025A560JAT2A
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G T DUSTCAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 68P datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND RED PNL MNT datasheet.pdf
CABLE ETHERNET PLUG-PLUG 10M datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 26/7 OUTDO IP20 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf