AVX Corporation 04025A6R2DAT2A
04025A6R2DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A6R2DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A6R2DAT2A.pdf
Availability of 04025A6R2DAT2A
QUANTITY
04025A6R2DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A6R2DAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A6R2DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A6R2DAT2A
Related Links04025A6, 04025A6R2DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A6R2DAT2A Details Description
Related parts for 04025A6R2DAT2A
VARISTOR 135V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 100 OHM .5A 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 622 MOHM datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8-48" CLEAR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 800V 11A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
6,8UF 450V 12,5X30MM 105C 10000H datasheet.pdf