AVX Corporation 04025A7R5BAT2A
04025A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A7R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A7R5BAT2A.pdf
Availability of 04025A7R5BAT2A
QUANTITY
04025A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A7R5BAT2A
Related Links04025A7, 04025A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 04025A7R5BAT2A
FIXED IND 6.8UH 3.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .072"DIA .510" datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K W/3MON 16-BGA datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RIGHT datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 24V datasheet.pdf