AVX Corporation 04025C102JAT2A
04025C102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C102JAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C102JAT2A.pdf
Availability of 04025C102JAT2A
QUANTITY
04025C102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C102JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C102JAT2A
Related Links04025C1, 04025C102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C102JAT2A Details Description
Related parts for 04025C102JAT2A
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 32-QFN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4,2-INPUT 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 26.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf