AVX Corporation 04025C102KAJ2A
04025C102KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C102KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C102KAJ2A.pdf
Availability of 04025C102KAJ2A
QUANTITY
04025C102KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C102KAJ2A
Internal Part NumberEIS-04025C102KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C102KAJ2A
Related Links04025C1, 04025C102KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C102KAJ2A Details Description
Related parts for 04025C102KAJ2A
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC PWR AMP AUD 2.65W D 8UDFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 15.82K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf