AVX Corporation 04025C102KAT2A
04025C102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C102KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C102KAT2A.pdf
Availability of 04025C102KAT2A
QUANTITY
04025C102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C102KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C102KAT2A
Related Links04025C1, 04025C102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C102KAT2A Details Description
Related parts for 04025C102KAT2A
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 105MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 120POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf