AVX Corporation 04025C103JAT2A
04025C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C103JAT2A.pdf
Availability of 04025C103JAT2A
QUANTITY
04025C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C103JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C103JAT2A
Related Links04025C1, 04025C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C103JAT2A Details Description
Related parts for 04025C103JAT2A
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf