AVX Corporation 04025C151JAT2A
04025C151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C151JAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C151JAT2A.pdf
Availability of 04025C151JAT2A
QUANTITY
04025C151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C151JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C151JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C151JAT2A
Related Links04025C1, 04025C151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C151JAT2A Details Description
Related parts for 04025C151JAT2A
AC/DC CONVERTER 2X5V 30W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 M32 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT INDUSTRIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 33 OHM 5% WW datasheet.pdf