AVX Corporation 04025C471JAT2A
04025C471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C471JAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C471JAT2A.pdf
Availability of 04025C471JAT2A
QUANTITY
04025C471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C471JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C471JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C471JAT2A
Related Links04025C4, 04025C471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C471JAT2A Details Description
Related parts for 04025C471JAT2A
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 36"W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf