AVX Corporation 04025C562JAT2A
04025C562JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C562JAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C562JAT2A.pdf
Availability of 04025C562JAT2A
QUANTITY
04025C562JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C562JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C562JAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C562JAT2A
Related Links04025C5, 04025C562JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C562JAT2A Details Description
Related parts for 04025C562JAT2A
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
LABEL LSR POLY YEL 8.27X11.69" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf