AVX Corporation 04025D222KAT2A
04025D222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025D222KAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402
Datasheet Download
04025D222KAT2A.pdf
Availability of 04025D222KAT2A
QUANTITY
04025D222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025D222KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025D222KAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025D222KAT2A
Related Links04025D2, 04025D222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025D222KAT2A Details Description
Related parts for 04025D222KAT2A
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL DIFF 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN POWER MALE 34POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf