AVX Corporation 04025U0R2BAT2A
04025U0R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U0R2BAT2A
Brief Description
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U0R2BAT2A.pdf
Availability of 04025U0R2BAT2A
QUANTITY
04025U0R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U0R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U0R2BAT2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U0R2BAT2A
Related Links04025U0, 04025U0R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U0R2BAT2A Details Description
Related parts for 04025U0R2BAT2A
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf