AVX Corporation 04025U0R5CAT2A
04025U0R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U0R5CAT2A
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U0R5CAT2A.pdf
Availability of 04025U0R5CAT2A
QUANTITY
04025U0R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U0R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U0R5CAT2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U0R5CAT2A
Related Links04025U0, 04025U0R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U0R5CAT2A Details Description
Related parts for 04025U0R5CAT2A
BATTERY PK 9.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
CONN RECEPT 28POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
RES 91 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BIT NAILEATER 1" X 7.62 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf