AVX Corporation 04025U100JAT2A
04025U100JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U100JAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U100JAT2A.pdf
Availability of 04025U100JAT2A
QUANTITY
04025U100JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U100JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U100JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U100JAT2A
Related Links04025U1, 04025U100JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U100JAT2A Details Description
Related parts for 04025U100JAT2A
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4" POLY THERM LABEL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP STRATO 14-16AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
25M,STRT SE,DC,4 PIN CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf