AVX Corporation 04025U110FAT2A
04025U110FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U110FAT2A
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U110FAT2A.pdf
Availability of 04025U110FAT2A
QUANTITY
04025U110FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U110FAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U110FAT2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U110FAT2A
Related Links04025U1, 04025U110FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U110FAT2A Details Description
Related parts for 04025U110FAT2A
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7662 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf