AVX Corporation 04025U110JAT2A
04025U110JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U110JAT2A
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U110JAT2A.pdf
Availability of 04025U110JAT2A
QUANTITY
04025U110JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U110JAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U110JAT2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U110JAT2A
Related Links04025U1, 04025U110JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U110JAT2A Details Description
Related parts for 04025U110JAT2A
BATTERY ALKALINE 1.5V AA datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
LED T-1 5V .100" BI-PIN BASE datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PICAXE EXPERIMENTER STARTER KIT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SR BTS FT 2 ASY F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.3W DO41 datasheet.pdf