AVX Corporation 04025U1R3CAT2A
04025U1R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U1R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U1R3CAT2A.pdf
Availability of 04025U1R3CAT2A
QUANTITY
04025U1R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U1R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U1R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U1R3CAT2A
Related Links04025U1, 04025U1R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U1R3CAT2A Details Description
Related parts for 04025U1R3CAT2A
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SERIES 55 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 940MA 100 MOHM datasheet.pdf
2W DC/DC CONV SIP7 1KV datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA F/M PCB datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
0.5/1.5 38POS CAP ASSY DIP BOARD datasheet.pdf