AVX Corporation 04025U1R7BAT2A
04025U1R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U1R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U1R7BAT2A.pdf
Availability of 04025U1R7BAT2A
QUANTITY
04025U1R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U1R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U1R7BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U1R7BAT2A
Related Links04025U1, 04025U1R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U1R7BAT2A Details Description
Related parts for 04025U1R7BAT2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 230MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 2V SOT-143 datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A DUAL HS TO263-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 560 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf