AVX Corporation 04025U3R0CAT2A
04025U3R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U3R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U3R0CAT2A.pdf
Availability of 04025U3R0CAT2A
QUANTITY
04025U3R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U3R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U3R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U3R0CAT2A
Related Links04025U3, 04025U3R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U3R0CAT2A Details Description
Related parts for 04025U3R0CAT2A
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 30W datasheet.pdf
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 200KA datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 520MA 550 MOHM SMD datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf