AVX Corporation 04025U6R2BAT2A
04025U6R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U6R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U6R2BAT2A.pdf
Availability of 04025U6R2BAT2A
QUANTITY
04025U6R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U6R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U6R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U6R2BAT2A
Related Links04025U6, 04025U6R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U6R2BAT2A Details Description
Related parts for 04025U6R2BAT2A
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
DIODE SUPER FAST 600V 1A SMAF datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf