AVX Corporation 04025U6R2CAT2A
04025U6R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U6R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U6R2CAT2A.pdf
Availability of 04025U6R2CAT2A
QUANTITY
04025U6R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U6R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U6R2CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U6R2CAT2A
Related Links04025U6, 04025U6R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U6R2CAT2A Details Description
Related parts for 04025U6R2CAT2A
CONN HEADER 72POS .100 DL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC INVERTER SGL 1-INPUT 5DSBGA datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET M3.5 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf